Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Did you miss your activation email?

Autor Tema: Da li je do hrane, mamaca, sistema ili mesta?  (Pročitano 3170 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ady

• Administrator
  • Ko drugom jamu kopa, trećom garant potpisuje!
Da li je do hrane, mamaca, sistema ili mesta?
« poslato: Novembar 13, 2012, 18:19:08 posle podne »
Mozgao sam da li ovo da turim pod temu "Koji izgovor..." ali se rukovodih željom da se na malo višem nivou proba dati odgovor na nešto, što se vrv velikom broju nas desilo.
Konkretno, voda je Fazanerija na Ubu, dva dana za redom, 11. i 12.11. Nedelja izrazito vetrovita, prohladna i vlažna, ponedeljak dosta prijatniji, bez vetra, sa nekoliko sunčanih sati i pretežno oblačnim nebom.
Voda gotovo identične prosečne dnevne temperature, sa blagom tedencijom porasta u ponedeljak, uzrokovano nešto toplijom prosečnom dnevnom temperaturom.
Pozicije na obali u oba dana identične.
Gledano s dena na levo: Dare, Ivan, Deki, ja.
Dare za ceo dan ni pipanja. Probao sve vrste mamaca koje je imao (razni Cukk-ovi, pelete, boile, crvići) a na koje smo mi dobijali ribu. Hrana je bila Timarova, ali nisam siguran koja.(Dare sumnja da je dugo stajala - veli 2-3-4 meseca, u šta sumnjamo - ne da je stajala, nego da je do nje). Bacao na različite daljine i mesta.
Pored njega Ivan, koji je jako lepo počeo dan i dobijao je do popodneva šarane prosečne težine 3-5 kg. Mamac pretežno crv i kombinacija crvića i Cukk-a. Za hranu koju je koristio - pogledajte njegov post u Tereni na kojima pecamo. Popodne su se kod njega udarci proredili iako je menjao i mamce i način prezentacije. Inače je koristio klasične kavezaste hranilice.
Deki je pecao sa Timarovom hranom (nisam siguran kojom), počeo je sa "klasičnim", od strane Fips-a propisanim sistemom a kasnije je prešao na method. Sa klasičnim sistemom je imao i pipkanja i promašaja ali i kidanja, kao i neobičnih udaraca već pri padu sistema u vodu. Kod dekija su dolazile krupnije ribe u odnosu na Ivanove a riba je jela u cugovima sa dužim i kraćim pauzama.
Ja sam pecao isključivo method sistemima, kao mamac sam koristio razne Cukk-ove, više vrsta peleta i boili da bih pred kraj pecanja i ja probao sa kaveznom hranilicom i crvićima i počeo da dobijam isključivo cverglane. Hrana je bila mešavina 1:1 VDE carp food source i fish meal-a sa dodatkom mikropeleta halibut i robin red arome. Imao sam ukupno 5 riba naspram po nekih 15 koliko su imali Deki i Ivan.

Dan drugi: na poziciji gde je pecao Dare seo je Boki, na Ivanovo mesto (neka mi se oprosti, zaboravih čovekovo ime)čovek iz EnergoTima, Deki i ja na svoja mesta od dan pre i levo od nas Davor.
Vreme nešto toplije, bez vetra i delimično oblačno i sunčano. Voda možda za stepen ako je bila toplija. Boki na krajnje desnoj (gde dan ranije Dare ni udarac nije imao) i Davor na krajnje levoj (inače vrlo interesantnoj) poziciji prvi imaju ribe. Davor peca sa FIPS-om propisanim sistemom (klizni kavez, predvez od 50 cm min.) a boki sa modifikovanim method sistemom. Deki takođe na FIPS sistem a ja na klasičan metod. Svi oni koriste timar hrane a ja istu kombinaciju od juče pojačanu Haldoradovom tečnom aromom Magyar Betyar ali sam napravio i jednu drugu mešavinu, čisto da probam da nije do hrane. Drugi mix je Garant X-ova sa aromom anisa, pojačana Komponentinim peletima za šarana i sa ponekim zrnom šećerca ili crvića i kastera koje sam dodavao ditektno u kalup pri punjenju hranilice.
Boki i kolega do njega su dobijali ribu negde do podneva, kada je prema Dekijevom i mom mišljenju prehranio mesto (praćkom je na svakih pola sata-45 min bacao po nekoliko "punjenja" boili i smeše hrane. Davor je konstantno dobijao ribu sve do pred polazak (ribu na po 45 min) uredno prihranjujući i zabacujući uvek u tačku.
Deki je s početka imao ređe udarce ali kako je dan odmicao a on prihranjivao u tačku imao sve češće udarce ali je broj pipkanja, kontri u prazno i otkačinjanja ribe bio veći nego dan ranije.
Ja do podneva nisam imao ni udarac i jedina riba (osim cverglana) mi je došla na mix VDE hrane i mamac izdignut od dna. Drugi mix hrane je bio potpuni promašaj, mada ni taj jedini realizovan udarac nije ništa spram očekivanja i rezultata koje smo već ranije postizali sa istim kombinacijama na istom mestu (a i u Barandi npr.)
Drugi dan evo razmišljam o svemu i gomila nekih elemenata i razloga, uzroka, eventualnosti mi pada na pamet. Jedna od njih je npr da su, kao i na takmičenjima, krajnja mesta favoriti, jer riba kada prilazi hranjenim mestima prvo na njihove mamce nailazi. To međutim ne pije vodu kada dođe do situacije kasnije u toku dana da Deki pri skoro svakom zabačaju ima udarac (da podsetim, on je baš u sredini a ja do njega) a meni neće ni da pipne, ali ni ljudima desno od dekija ništa ne pipka. Zatim mi je faktor dubine vode pao na pamet - u toku dana se voda donekle zagrejala u plićim delovima...pa sam probao i tamo da plasiram mamce i napravim hranilište. Nije dalo rezultate. Faktor na koji sam najmanje sumnjao je pogrešan izbor hrane, u smislu prejak mix, previše aroma, prejaka aroma... Zato sam probao da zabacujem na isto mesto nekoliko puta sa praznom hranilicom. Čak sam sa trećim štapom i praznom hranilicom šarao po obodu svog mesta, ne bih li probao da lociram ribu i ustanovim kuda se kreće. Nisam uspeo! Kombinovao sam sve moguće varijante mamaca. Od različitih aroma kukuruza (meso, voće) preko različitih veličina i mirisa peleta (meso, voće, začinske) kao i više vrsta boili i kombinacija kukuruz+boila, peleta + boila...pa sam probao sa Bokiju uspešnom kombinacijom fluo podizača + 1 zrno kukuruza. Na to sam imao jedini udarac i ribu. Ali samo jednu! Menjao sam i dužine predveza i veličinu udice i daljinu zabačaja i vrstu hrane i... Jednog trenutka sam presušio sa idejama i odlučio da posmatram samo vodu.
Jako se puno riba izbacivala. Da je proleće pa da znam da su u pitanju paraziti ili mrest...ovako, ne znam razlog. Nigde nisam video ni naznake da rije po dnu i hrani se pa sam zato jednog trnutka sve štapove namamčio sa pop-upovima. Izdizao sam mamce od 2 cm do 15+ cm od dna. Čak sam u očajanju probao i na klasičan kavez sa crvićima ili glistom na udici, kao i sa hlebnom ružom. Na "meso" su dolazili cverglani a na ružu ni da pipne nije htelo.
Moram da dodam, da biste shvatili da sam svaki pedalj dna istražio, da je mesto na kome se peca dimenzija ca 15m x 35m i da sam pecao sa 3 štapa sve vreme (jednog trenutka sam u zanesenosti i nedostatku vremena probao i sa 4. štapom  :-[ ) ali ništa, ama baš ništa nije dalo rezultata. Sve bi to bilo i podnošljivo i shvatljivo da ni okolo niko nije imao ribu, ali kad na 5m dalje zabačeni mamac Deki vadi ribe na po pola sata a ja ni pipkanja - natera čoveka na razmišljanje.
Pa da li je moguće da je Timar toliko bolju hranu napravio od VDE? Pošto ostale opcije prosto nznm koliko mogu relevantno da se uklope u priču.
Živo me interesuju vaša mišljenja!
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen!

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
Odg: Da li je do hrane, mamaca, sistema ili mesta?
« Odgovor #1 poslato: Novembar 13, 2012, 20:27:45 posle podne »
saran je cudljiva riba,ko zna sta je njemu u glavi bilo tog dana.
krecu se u jatima i ko zna zasto im je jedna pozicija tog dana interesantna.
mo'š razbijati glavu tri meseca,neces skapirati zasto tad nije jeo.
ono sto moze je da se priblizis sto vise mogucnosti da imas udarce i kacenja, a u njegovoj ludoj glavi je dali ce biti na tom mestu ili cak na drugom kraju jezera.
primer: isto tako sam razbijao glavu danima sta fali mom mamcu t.j. boili.
onda sam danima pecao istu poziciju na safariju broj pet,isti sistem,ista boila ista kolicina ama bas sve isto...
bacam pod sajlu i kidam prvog dana od 9 ujutro nemogu da sednem u stolicu kako spustim stap ono pisti kao neneormalno.
sutra nista ma ni bip,preksutra jedan pravi safarski i jedan manji.
sta je to sto ga pomera sa mesta na mesto nikad mi nece biti jasno ali uveren sam da je u pitanju mesto.
i ubedjen sam da se nemoze prehraniti saran,pa koliko se spoduje na saranskim takmicenjima pa ga neprehrane.samo mu odredjene supstance u prevelikoj kolicine deluju kontra efektom i odbijaju ga od mesta hranjena.
pazljivo sa dodacima i strogo se pridrzavati preporucenih kolicina od proizvodjaca ili ako ih nema poceti sa veoma malim kolicinama.
mada sam ubedjen da je u pitanju mesto
imam zenu kao mrenu

Van mreže Deki

• Administrator
    • Feeder.rs fishing team
« Odgovor #2 poslato: Novembar 13, 2012, 22:53:02 posle podne »
pa sve zavisi koje je doba godine i koja je temp vode, kad mu se uspori metabolizam hranjenjem tesko svarljivim stvarima mozemo da upropastimo pecanje za par dana, neke stvari moze da vari i danima i da ne uzima uopste hranu. Leti jede mnogo ali kad zaladni treba biti veoma oprezan

Van mreže Žex

• Premium Member
« Odgovor #3 poslato: Novembar 14, 2012, 09:41:22 pre podne »
Imao sam slične situacije ...od te da sedim između dvojice i nemam udarac do one da ja između njih dvojice imam ribu a oni ni udarac. Mamci gotovo identični i zabačeni na istoj daljini na 5m jedni od rugih.
Mnogo aspekata tu može odlučiti ali iskreno nisam nikada razbijao glavu i mnogo razmišljao o tome. Uglavnom mi bude lepo ( čak i u sličnoj situaciji ) jer na vodu izlazim sa ljudima koji mi prijaju u društvu. A da je pomalo deprimirajuće  ne imati udarac pored ljudi koji vade ..jeste sigurno.  :hi
« Poslednja izmena: Novembar 14, 2012, 09:47:44 pre podne Žex »
Feeder = feeling  !

Van mreže laki

• Global Moderator
« Odgovor #4 poslato: Novembar 14, 2012, 09:44:55 pre podne »
ove godine zig rig extra prolazi na kmercijalama i to 1m+  predvez, tako da me bokijev rezultat ne cudi

riba se konstantno drzala pri povrsini...

ja bih eto drugi dan probao VDE Beet, pricali smo o toj hrani nedavno

Van mreže Deki

• Administrator
    • Feeder.rs fishing team
« Odgovor #5 poslato: Novembar 14, 2012, 09:47:47 pre podne »
Pa 3 ribe su samo dosle na popup, najise riba je uhvaceno na predvez od 50cm na 0.18mm , relativno male udice i jedno zrno kukuruza (cukk octopus), što meni ukazuje samo na povećanu opreznost šarana (voda kao ogledalo, sunčano, plitko bez vetra).

« Poslednja izmena: Novembar 14, 2012, 09:49:51 pre podne Deki »

Van mreže laki

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: Novembar 14, 2012, 10:22:48 pre podne »
ja govorim za peskaru kod nas, nisam to napisao, tamo je voda preko 4m, nije plicak

Van mreže Deki

• Administrator
    • Feeder.rs fishing team
« Odgovor #7 poslato: Novembar 14, 2012, 10:32:48 pre podne »
ok, peskara je prica za sebe, svaka voda ima svoje cake i fore. Nego gore si napisao "na komercijalama" pa nisam pretpostavio da mislis na peskaru

Van mreže Panchester

• Premium Member
« Odgovor #8 poslato: Novembar 14, 2012, 15:19:09 posle podne »
A to kad kazete mala udica i jedno zrno cuk-a - jel na dlaku ili direktno na udicu?

Van mreže Deki

• Administrator
    • Feeder.rs fishing team
« Odgovor #9 poslato: Novembar 14, 2012, 15:36:17 posle podne »
na udicu sve by the book po fipsiranim pravilima

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
« Odgovor #10 poslato: Novembar 14, 2012, 17:24:22 posle podne »
pa sve zavisi koje je doba godine i koja je temp vode, kad mu se uspori metabolizam hranjenjem tesko svarljivim stvarima mozemo da upropastimo pecanje za par dana, neke stvari moze da vari i danima i da ne uzima uopste hranu. Leti jede mnogo ali kad zaladni treba biti veoma oprezan
pitanje nije samo metabolizma u toploj ili hladnoj vodi,vec tu ima mnogo vise faktora koji uticu na apetit,kolicina kiseonika u vodi,potreba za vise ugljenih hidrata ili proteina u ishrani,ph vrednost vode...
kad je leti sav saran na povrsini usporeno se krece i kao balvan kad se vadi velika verovatnoca je da je mala kolicina kiseonika u vodi pa da se zato usporeno krece i hrani.
treba poznavati svoj mamac i znati sta je u njemu,a ne samo nasumicno menjati tipa ajd da probam sad ovo.
bolje rezultate sam imao kad sam citao vodu i smisljeno forsirao jedan mamac,nego kada sam besomucno menjao i isprobavao veliki broj mamaca.
neko drugo iskustvo mi kaze da kad se uspori veoma dobro mi jede mamce sa velikom kolicinom ugljenih hidrata lii baziranim na pticijem mixu.zato je pecena hrana za papagaje obavezan sastojak u mojoj hran kojom punim hranilicu.
kad aktivno jede i veoma je borben bolje rezultate mi daje mamac sa vise proteina. sve ovo je veoma nebitno ako u tom trenutku nije na tom mestu i jednostavno bacio i sto evra u vodu da kupi sta oce da jede nevredi nista ako nije na tom mestu i nece da dodje tu.
veoma cudljiva i cudna riba taj saran.
imam zenu kao mrenu

ivan

• Gost
« Odgovor #11 poslato: Novembar 14, 2012, 18:43:45 posle podne »
Prethodnih godina sam na Adi Ciganliji redovno posmatrao šarane koji su predveče prilazili obali, siguran sam da većina Vas koji odlazite na Adu znate na šta misli. Pojeli su apsolutno sve što je prolaznicima palo na pamet im bace na površinu vode. Bilo je tu komada pljeskavica, parizer, hleb i razna peciva, keks, smoki, čips, kokice, paradajz...čak i delovi čokolade. Različite arome i sastav hrane a ništa im nije smetalo ili ih odbijalo, osim toga šarani su prilazili vrlo blizu obali gde je dubina i tridesetak cm.
Prodavac kokica rekao mi je tada da on i još nekoliko njih već dugo na tom mestu bacaju ostatke od prodaje.
Kako se desi to da na komercijali šaran ne dođe na hranu pa makar iz radoznalosti pomeri sistem?
Primetio sam prilikom poslednjeg pecanja na Fazaneriji, da sam sve udarce imao na udice veličina 12 i 14 dok su pokušaji da pecam sa većim udicama bili uzaludni.
Ja već neko vreme šarana pecam na komercijalnim vodama u proleće i jesen isključivo na crviće i sitnim udicama. Proletos sam na Adi Safari pecao udicama veličina 14 i 16 na kombinaciju pinkija i crvića, čak i larve a, udarci su bili češći nego kod ribolovaca koji su koristili boilije ili kukuruz. Primama koju koristim je praškasta i sa malo partikli ali izražene arome. Kao što je i Ady primetio, na Fazaneriji sam dobijao šarane imedju 3 i 5kg. Moja isustva su takva, slažem se i sa svim gore napisanim tekstovima ali kako ce izgledati sledeće pecanje...videćemo.
« Poslednja izmena: April 17, 2013, 09:21:13 pre podne ivan »

Van mreže dragan2006

• Hero Member
« Odgovor #12 poslato: Jun 26, 2014, 18:38:07 posle podne »
Mislim da na komercijalama češće udara na male udice zbog toga što šarko uzima i pljuje mamac,pošto sam uveren da je on vodeno prase koje ide i njuška/rije po dnu i uzima u usta sve i svašta. Ali kada oseti otpor,veću težinu mamca i udice on to lepo pljucne i nastavi dalje.E tu na scenu stupa živ mamac i lagana tj. mala udica,ne oseti on baš taj 0.16 i tanji najlon i 12,14,16 udicu pa se lakše prevari.Odgledah sate i sate podvodnih snimaka ishrane šarana na komercijalama i u prirodi i ovo mi je najlogičnije obrazloženje.Takođe, u divljini 90% njegove ishrane je životinjskog porekla,larve,puževi,insekti,školjke...

Van mreže redcoffe

• Glistokopač
  • *
« Odgovor #13 poslato: Februar 06, 2015, 13:00:05 posle podne »
Takođe, u divljini 90% njegove ishrane je životinjskog porekla,larve,puževi,insekti,školjke...
« Poslednja izmena: Februar 06, 2015, 13:54:18 posle podne dare »

Van mreže vlada.gajić

• Punjač hranilice
  • **
  • Feeder-forever.
« Odgovor #14 poslato: Februar 12, 2018, 18:54:42 posle podne »
Jeste. Pročitao sam sve postove veoma pažljivo ali sam naišao na jednu vodu tj.baru na kojoj se nešto čudno dešava. Velika verovatnoća je u šta sam se i uverio da tu nema manjih komada babuške i karaša od pola kg. pa na više, takođe šarana ima, javlja se. Izbaciva se i kupa, ali isto samo kapitalniji primerci. Čak sam ove godine uhvatio tu i jednog klena od skoro 3kg. Prosto ne verovatno. Da nema sitne ribe ima je, ali vrlo retko dolazi na udicu što je još jedna čudna stvar. Ovo se odnosi na kedere i sitne babuškice. Ali kada udari znaj da je nešto ozbiljno i krupno. Od predatora štuke ima u izobilju. Što sam i video svojim očima ali sumnjam i na soma. Jer tako mala populacija ciprinida sa optimalnim uslovima baš za njih, veoma čudno. Od gamadi samo sunčica tako da je na žive mamce ne moguće pecati.
Imao sam i par kidanja a udice veće od br.6 i 8 ciljano za šarana uzaludan posao. U retkim prilikama br.4 ali samo trzne i ostavi. Najviše sam imao dešavanja i udaraca na VDE pelete sa čime sam i hranio, mada tu isključivo se peca šaran na kukuruz. Takođe sam i te velike babuške pa skoro kilašice dobijao na taj pelet ili na dobro obrađen stari kukuruz. Radi se o Pelets Fisch 8MM i Pelets Strawberry 8MM. Samo njih sam koristio u kombinaciji sa podizačem ili po-up boilom i nisam loše prolazio s obzirom da nisam pravio svoje boile jer sam počeo da radim i nisam imao vremena. Plus partikle u kombinaciji sa x-ericama ali u razblaženoj varijanti nije toliko loše s obzirom na ribolovce koji su samo i isključivo pecali na kukuruz.
« Poslednja izmena: Februar 12, 2018, 19:02:50 posle podne vlada.gajić »
Strpljenje je umetnost nadanja.