Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Did you miss your activation email?

Autor Tema: Feeder komplet za početnika  (Pročitano 18037 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže laki

• Global Moderator
Feeder komplet za početnika
« poslato: Septembar 25, 2012, 18:52:06 posle podne »
Vodio sam starog dubinkaša na pecanje samnom prošle nedelje i pošto je video prednosti feeder štapova i tehnike odlučio je da se i on malo okuša sa ovim načinom pecanja. Za neki prvi štap ne bi izvojio veću sumu od 2000 din recimo pa da vidimo vaše predloge i utiske o štapovima koji bi zadovoljili ovaj kriterijum a opet da budu dovoljno dobri da daju neki objektivan utisak o ovoj tehnici.

Za početak , on je našao ova 2 feeder štapa

ET GOLD STAR STORM FEEDER 3.60m  - 40-80 g - 290 g

ET GOLD STAR THUNDER FEEDER 3.60m - 40-80 g - 318 g

« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:35:04 pre podne ivan »

Van mreže Slavic_Blood

• Premium Member
  • "If we destroy nature, we destroy ourselves!"
Odg: Feeder komplet za početnika
« Odgovor #1 poslato: Septembar 25, 2012, 19:07:38 posle podne »
Ja imam SPRO Boxxer-a, sasvim sam zadovoljan, mislim da je oko 1800... Na njega sam se napecao ovog leta. thumbup
Ponekad provedem po celu noć u polu mraku, 'mesto da negde ločem!
Najlon, osmeh, hranilica, udica nameštam pecaljke biće feeder ubica!

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #2 poslato: Septembar 26, 2012, 09:36:18 pre podne »
Ja i dalje pecam na SPRO PANTERA FEEDER, imam 2 komada. Mislim da je cena oko 2500.00 din.
Zadovoljan sam sasvim, koristim ih za belu.

« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:35:41 pre podne ivan »

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
« Odgovor #3 poslato: Septembar 26, 2012, 16:09:11 posle podne »
Formax Legacy 360 H ako nameravaš da pecas na Dunavu i Savi, prezadovoljan sam.
« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:36:42 pre podne ivan »
imam zenu kao mrenu

Van mreže Ady

• Administrator
  • Ko drugom jamu kopa, trećom garant potpisuje!
« Odgovor #4 poslato: Septembar 27, 2012, 00:34:21 pre podne »
Đe me nađe sa temom?!?
Odvajkada sam pristalica kupovine tih nekih no name, jeftinih stvari! Time eliminišem mogućnost da ću da se razočaram ako ne bude bio onakakav štap kakvim sam ga zamišljao/želeo/voleo da bude a uvek ima mesta da me prijatno iznenadi ili čak i oduševi. (nemojmo smetnuti sa uma aspekt tržišne politike proizvođača koji želi da se probije pa tada ne sme da rizikuje i svoje prve proizvode proizvede nekvalitetnim i fuš - primer: prvi Micubiši Pajero džipovi naspram današnjeg Pajera) Drugi važan razlog zbog kojeg kupujem te jeftine štapove je taj, što em godišnje imam preko 100+ izlazaka na vodu od kojih je preko 50% pecanje na pesku, kamenu, raznom kršu i otpadu pa bi mi znatno teže palo da na kraju godine (tokom dugih zimskih dana kada sređujemo pribor za sledeću sezonu) ustanovim da mi je "my precious" od 50-60-100+€ nepovratno izgreban, oštećen, polomljen, neupotrebljiv/nepopravljiv ili štagod drugo. Sa štapom od 2000 din, komentar je pre "šteta za njega, ali je odradio svoje!" Ma koliko ih mazili i pazili oni pucaju i lome se. Isto i supi kao i jeftini. Padne sa držača na kamen, priklještimo ga vratima od kola, zgazimo ga ispod kreveta, sklizne naslonjena "puška" sa štapovima ...
Pri kupovini prvog fidera se još nisam rukovodio tim kriterijumima, nego prosto nije bilo nekog izbora. U pitanju je bio Energofišov Pluto Fider od 360.

Na nekom 5-6. pecanju mi je pukao 2. segment (u koji idu vrhovi - a ima ih 2) ali isključivo mojom greškom. Još uvek nenaviknut na dozvoljena opterećenja sam preopteretio štap (mada smem da se kladim da je blank bio malo prignječen) pri zabačaju i ...kvrcccc...Nedugo zatim sam nabavio isti model ali od 345 cm...Imam ga i danas i prezadovoljan sam štapom. To je tipičan predstavnik niže srednjue klase (da su kola u pitanju to bi bila njegova kategorija), od kompozita je, paraboličan i vrlo elastičan (ne, to nisu eufemizmi za "glindžav"). Ima poprilično rezervne snage koje potiču od nešto "mesnatijeg" blanka, što mu, s druge strane, povećava i težinu. Sa svojih 350+ g spada u teže štapove, ali meni to nije naročito bitno. Ionako više od 75% vremena provodi na držaču. Najviše podseća na Kamasaki Strong Carp Fidere ali je od njih za nijansu mekši.
Gorepomenuti Ka(w)masakiji (kako sam ih od milošte zvao) su zakođe jaki, mesnati, umereno glindžavi fideri poveće težine. Vrlo su dobri za method fider sa teškim hranilicama (na Barandi bacao s njima 40g lubeničarke sa skoro isto toliko grama hrane na cca 80m) i ulivaju poverenje pri izvlačenju krupnih riba  (šarko od 10 kg bez problema...tačnije/iskrenije sa problemom, ali je on poticao od mašinice).

Apsolutno preporučujem oba modela za početnike! I to iz dva razloga: 1) razuveriće se svi oni koji su bili sumnjičavi po pitanju tankih i osetljivih vrhova koji "ne mogu da zabace terete preko 30g" a opet će steći realan utisak kakve sve prednosti pruža pecanje hranilicom i finim priborom. Drugi razlog je malo prozaičniji. Posle jedne sezone otpecane sa ovakvim "motkama" će poželeti da se kupi nešto bolje i tek kupovinom nekog skupljeg štapa će videti kako je ova fina tehnika zaista fina i "fina". A tu je i onaj bitan momenat da će do tada steći osnovni osećaj za zabačaje, kontre i znanja dokle mogu da opterećuju fider štap i za kakve je sve izazove fider spreman - koiliko u stvari krupnu ribu mogu da izvuku fiderom!
Zato moja preporuka za prvi štap uvek glasi - fider od kompozita!!!
« Poslednja izmena: Mart 17, 2013, 13:46:15 posle podne Ady »
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen!

Van mreže laki

• Global Moderator
« Odgovor #5 poslato: Septembar 27, 2012, 12:55:17 posle podne »
 Kakav je Formax Axum feeder ?

« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:37:35 pre podne ivan »

Van mreže Imre

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: Septembar 27, 2012, 13:24:19 posle podne »
Jak i tvrd, nije baš za pecanje bele ribe, nije baš nešto osetljiv, GS pluto feeder je recimo osetljiviji, za šarane je ok.
« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:38:08 pre podne ivan »

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
« Odgovor #7 poslato: Septembar 28, 2012, 19:28:49 posle podne »
Imam Axum- a, debeo blank, nema fantastičnog osećaja pri vađenju ribe, vrhovi kruti.
Moje ženče je naučilo da peca sa ovim štapom, bilo je zabacivanja pune metod hranilice sa spuštenom špunom...čega tu sve nije bilo.
Za te pare dobijaš solidan štap za pecanje koji je prosto neuništiv.
Držac mašinice je loš. Koju god mašinicu da stavim ona radi u držaču, nije to toliko primetno ali ako obraćaš pažnju na detalje može da smeta.
Vrhovi su neobeleženi i mnogo tvrdi pa  se može desiti da vrh  pomera hranilicu lakšu od 40 grama.
Ako kupiš Axum- a dobijaš štap koji nije klasičan fider, dosta tvrd i planiraj da kupiš druge vrhove ako bi pecao belu ribu.
Sad Axum- a koristim za bacanje velikih kaveza na početku pecanja.
Za malo više para iz formaxovog asortimana bih ti preporučio Legacy, pravi fider štap od im 10 karbona sa tri vrha i kvalitetnim držacem mašinice .
Ja sam prezadovoljan Legacy- jem.

« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:44:24 pre podne ivan »
imam zenu kao mrenu

Van mreže Robert77

• Glistokopač
  • *
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 26, 2012, 13:55:50 posle podne »
Da li neko peca sa Shimano Alivio BX MEDIUM? Kakav je štap?
« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:45:01 pre podne ivan »

Apprivoiser

• Gost
« Odgovor #9 poslato: Februar 05, 2013, 21:05:43 posle podne »
Pozdrav !

Novi sam a čitajuci vas vidio sam da je prikladno mjesto gdje bi mogao da postavim par pitanja i dobijem, nadam se i odgovor za moj odabir.
Nisam se bavio ovom tehnikom ali od ove godine želim pa tražeći i čitajući sam odlučio da uzmem ovaj komplet. Ujedno bih da vidim vaše mišljenje o tome.
Inače,i z Tuzle sam i pecam na rijekama: Drina, Sava ujedno i na jezerima ( onim gdje ilegalan ribolov nije uzeo svoj danak ),jel ...

Naime,htio sam ovo za početak:

1. Shakespeare Mach 1 XT Heavy Feeder 3.90 m, 180 g 2 komada.
2. Shakespeare Mach 3 XT mašine.

Unaprijed hvala :)
« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:47:21 pre podne ivan »

Van mreže Imre

• Global Moderator
« Odgovor #10 poslato: Februar 05, 2013, 21:22:34 posle podne »
Pa ako pecaš belu ribu, meni se čini da su štapovi od 180 gr...prejaki.
« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:47:42 pre podne ivan »

Van mreže Ady

• Administrator
« Odgovor #11 poslato: Februar 05, 2013, 23:08:00 posle podne »
Pre svega - dobrodošao!  :hi
Ne znam lično nikoga ko je taj štap imao prilike da protrese pa da iznese lične utiske. Nije kod nas Šekspir više tako popularan kao nekad i nisam ni čuo da ga neko uvozi.
Što se pitanja tiče, msm da je Imre dobro kazao - taj štap mi deluje baš prejak za belu ribu...čak i za baš krupnu belu. Ili ti to ciljano samo šarana i mrenu planiraš, za koje mi se čini mnogo prikladniji?
Što se mašinice tiče, ako je Šekspir održao nivo iz '70-ih i '80-ih godina, onda ne možeš pogrešiti sa izborom. Jedino mi se čini da je veličina malo promašena za navedene štapove. Ako je oznaka "3" adekvatna 3000-ki kod Šimana, onda je, po mom mišljenju, to premala mašinica za tolike i tako jake štapove. Ako baš insistiraš na dotičnim štapoveima, probaj da uzmeš u obzir možda veličinu "4" ili čak možda "5", što zbog boljeg balansa štapa, što zbog daljine zabačaja, jer tim štapovima ti sigurno možeš da bacaš hranilice od 60-80g na preko 80 metara ali sa mašinicim sa relativno malom špulnom, to nećeš jednostavno moći.
Baš me interesuje, koja ti je ciljana riba i kakav konkretan teren planiraš da "napadneš"?

Apprivoiser

• Gost
« Odgovor #12 poslato: Februar 05, 2013, 23:33:31 posle podne »
Hvala :)

Prvobitno ja sam htio da se odlučim na SHAKESPEARE MACH 1 XT Power Feeder 3.90 m to 90g s mašinicima koje sam već naveo. Kažem, nemam iskustvo što se tiče samog sistema pecanja tako da sam nov u svemu tom ali sam se raspitivao s drugarima koji su već u tome. U suštini s ovim štapom mi tvrde da ne mogu prići samoj Savi niti Drini, navodno štap će da se savije zbog same brzine vode jer nemam dovoljan teret da napravim, mada ja nisam siguran u to ali eto, zbog toga sam ovdje jel :)
Što se tiče jezera, mislim da je ovaj s 90 g sasvim ok, moze i manje da ide ali ja sam tražio tu negdje da bude. Postoji i serija s 120 g 4,20 m dužine, mada mislim da mi je to preveliko ua uslove gdje ja pecam.
Riba se svodi na mrenu i deveriku s situacijom Save. Drina i mrenu i deveriku i babušku i šarana, to recimo ne mozes izbjeci a uživanje je sve jer stvarno ima odličnih primjeraka. Jezero na kojem boravim isključivo ima veće primjerke babuške i šarana. Šarani su u prosjeku od dva kila do kapitalaca strašnih a babuške su od kilo i pol do dvije.
To je to u suštini.
Jedino što nisam siguran u sam kvalitet štapova, zbog toga sam ovdje.
Mašine s veličinama mogu da mjenjam, e sada sve je u savjetima, nov sam kažem. :)
« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:55:03 pre podne ivan »

Van mreže Baki

• Hero Member
  • Fishing is philosophy, not butchering...
« Odgovor #13 poslato: Februar 06, 2013, 01:08:32 pre podne »
Po svemu sudeći, trebaće ti dve garniture štapova. Prva oni od 90gr koje si nameravao kupiti za jezera, babuške i deverike. Druga garnitura bi bili štapovi do 120 ili 150gr za Drinu, šarane i mrenu. Koliko god da je univerzalan, feeder štap ipak nije svemoguć. Ove dve garniture će ti pokriti gotovo sve situacije i uslove na vodi. Mašinice shodno štapovima, to ti je već napisano. Bistro.
« Poslednja izmena: April 12, 2013, 08:54:42 pre podne ivan »

Van mreže Ady

• Administrator
« Odgovor #14 poslato: Februar 06, 2013, 09:23:48 pre podne »
Ajde zato što si "nov" da probamo iz početka  ;D
Daklem, moraš za početak da shvatiš da težina bacanja i krutoća štapa nije jedno te isto. (najčešće jeste u uskoj korelaciji ali nikako nije isto). Da bih ti projasnio, evo primera: štap Kamasaki Strong Carp Feeder je deklarisane težine bacanja 120g i na osnovu toga čovek bi logično zaključio da je to sasvim solidan štap za Drinu ili Savu...još u izvedbi od 390...ojha!    ALI...   (uveko neko ali, na koje neki mali...  lol)
Taj štap je izrađen od KOMPOZITA. To u praksi znači da je extremno elastičan, što bi se u našem žargonu reklo "glindžav". (svi štapovi od kompozit-karbona su takvi). To konkretno znači da taj štap, kada bi na Drini zabacio sistem od npr. 50g hranilica + 30g hrane, vrh bi ti se povio od Bajine Bašte do Ljubovije! A narabno, branilica bi se orktotrljala, zapela, kidanje...
Nasuprot tome, uzevši štap od čistog karbona, čak i manje težine bacanja, ali mnogo krući (brži) čak i manje težine bi ti ostale na mestu a vodeni stub ti ne bi povio vrh (ili veći deo) štapa.
Takođe, moraš uzeti u obzir i sledeće elemente: što duži štap koji se dobro pozicionira na obali tekuće vode učiniće da ti manji deo najlona pravi "stomak" i savija štap.
Pod dva, što tanji mogući najlon koji ti uslovi dozvoljavaju (pa ga još utanjiš za 0,02) i to će manja površina (opet) biti izložena struji (vodenoj, ne električnoj - to je već Bakijeva specijalnost  ;D).

Zato pre kupovine prvog štapa moraš da raščistiš sa sobom nekoliko stvari:
- na kojoj vodi ću sa tim štapom da pecam
-koju ribu ću najčeće s njim da pecam
A zatim, ako uslovi na obali dozvoljavaju (kao i lokalna pravila) da li ću (moći) da pecam sa 1 ili 2 štapa
Zatim, bolje je da pri kupovini štapa kod sebe imaš mašinicu koju ćeš na njega da mećeš! Tako ćeš na licu mesta da vidiš da li ti je izabrani komplet dobro balansiran ili ti treba veća mašinica, ili manja, ili...
Kada to ukomponuješ, odeš na vodu pa probaš. Još ako možeš da odeš sa nekim iskusnijim, bilo bi idealno. Pa ćeš tako najbolje na licu mesta da uočiš gde "te svrbi" i "gde te žulja", pa ćeš to promeniti za sledeće pecanje.
Suma sumarum - samo izlazi na vodu što češće, eksperimentiši što više i uočavaj promene i ponašanja pribora. Samo kroz lično iskustvo ćeš moći da "izbrusiš" svoj ukus i osmisliš koji ti komplet najbolje leži. Možemo mi ovde da teoretišemo koliko hoćemo, samo onaj komplet koji tebi odgovara je dobar komplet. Svi ostali su dobri nama (nekim drugima).
Još jedan mali savet - nemoj odmah kupovati 2 kompleta nego jedan. Otpecaj dva-tri pecanja s njime u različitim uslovima i sa različitim sistemima, čak i mašinicama, pa se onda odluči da li ti taj štap/sistem odgovatra ili ćeš ipak želeti nešto drugo.
Pozz i srećno u izboru!
 :hi