Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Autor Tema: kvasenje peleta za prihranu  (Pročitano 2652 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Brane023

• Početnik
  • *
kvasenje peleta za prihranu
« poslato: Mart 05, 2016, 13:10:05 posle podne »
cao kolege, imam jednu nedoumicu....zanima me na koji nacin kvasite pelete koje servirate na metod hranilicu, da li ih natopite vodom i ostavite da upiju sto vise vode ( i koliko dugo vremenski ih natapate) pa ih iscedite ili samo ovlas isprskate vodom .... svaki savet je dobrodosao

Van mreže laki

• Administrator
Odg: kvasenje peleta za prihranu
« Odgovor #1 poslato: Mart 05, 2016, 16:02:46 posle podne »
zavisi koji ali generalno, svaki pelet se potopi oko 30 s u vodu, ostavi se da malo upije i zatim se u više navrata pofajta do željene lepljivosti...

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
« Odgovor #2 poslato: Mart 05, 2016, 17:42:29 posle podne »
Najprostije, u posudu sipaš pelet,vodu da jedva pokrije pelet,kad pelet popije vodu to je to.
Postoje pumpe za omekšavnje peleta, takozvani pelet pump.

Ova spravica bi trebalo da olakša posao,da istisne kiseonik iz peleta, i da on brzo upije vodu.
imam zenu kao mrenu

Van mreže nslemi

• Početnik
  • *
« Odgovor #3 poslato: Mart 06, 2016, 00:46:08 pre podne »
Zavisi od peleta.Melegove ispustaju boju tj aromu.tako da se one fajtaju..neke potopis u vodu i posle minut dva ocedis..navodno 2mm pelet 2 min..ali ipak na pakovanju pogledaj

Van mreže miki no swear

• Premium Member
« Odgovor #4 poslato: Mart 06, 2016, 10:23:18 pre podne »
Izvini, za koju veličinu peleta pitaš?
Ja sam pre koristio neke minijaturne Maroševe, lupiću sad bile su možda valjčići dužine 3 mm. Bile su idealne za jezera. Malkice se pokvase, sačekaš 2 minuta i spremne su za transport metod hranilicom. One već na mestu udara u vodu spadaju sa hranilice i polako padaju dole. Vrlo brzo posle tog događaja sledi udarac šarana na komercijalama. E ali ja te maroševe ne videh odavno. Sećam se da je bila mala kutijica od možda 500 grama koja je sadržala i neku aromu. Te arome su mi bile prejake i nepotrebne jer su pelete bile od prilike na bazi ribljeg brašna. Gde ćeš bolje.
U drugom slučaju, ako se prekvase, dobija se masa jednaka nekoj metod praškastoj primami.
Znači pokvasiti ih toliko da stoje na hranilici do dodira sa vodom, a to je relativna stvar, treba eksperimentisati. Ovo se odnosi na ove mikro koje sam ja koristio.

Van mreže Žex

• Premium Member
« Odgovor #5 poslato: Mart 06, 2016, 13:34:50 posle podne »
Svaka peleta se drugačije kvasi jer su sve različite kao i hrane . Neke upiju više a neke manje vode. Zavisi normalno i od veličine same pelete. Ja sam koristio neke mini , ribnjačke i provalio sam sistem za njih. U takmičarsku posudu koja ima poklopac sa rupama stavim koliko mi treba i prelijem ih vodom da ogrezne. Poklopim i odmah okrenem na travu da se cede. Dok namontiram pribor spremne su za kalup. Uvek je pametnije manju količinu spremiti jer dok traje pecanje nije problem spremiti još. Kao i kod praškastih hrana važi pravilo : vodu ne možete izvući iz njih ali dokvasiti uvek može  ;) .
Feeder = feeling  !

Van mreže miki no swear

• Premium Member
« Odgovor #6 poslato: Mart 06, 2016, 13:48:40 posle podne »
 Žeki ja sam gotovo uvek kvasio jako malu količinu, zapravo samo onoloko koliko je potrebno za jednu metod hranilicu i to sam radio neposredno pre nego što krenem da vadim štap i to mi se pokazalo vremenski taman.
Međutim u nekoliko navrata, na početku korišćenja sam ih prekvasio i u tu tako prekvašenu masu koja je dosta gusta dodavao druge pelete i koristio tu masu maltene za vezivno sredstvo. Ta masa se pokazala odlična za transport ne pokvašenih...

Van mreže Žex

• Premium Member
« Odgovor #7 poslato: Mart 06, 2016, 14:42:50 posle podne »
Ja nakvasim onu posudu od 1/4 l i normalno je da se posle stajanja prosuše...
Fajtalicom ih malo nakvasim i teram dalje. Nije greška ni ako se prekvase jer izgube oblik peleta ali i tada posao ......rukom se oblikuju i stisnu malo oko hranilice. Samo treba izlaziti i loviti ! Ovo su nijanse  :)
Feeder = feeling  !

Van mreže bane76

• Punjač hranilice
  • **
« Odgovor #8 poslato: Mart 06, 2016, 21:36:35 posle podne »
ovako nakvasim pelete slicno svima ostalim potopim ih oko 20s i ocedim visak vode , onda ih ponovo pokvasim ali sad prelivom odprilike 250g peleta sa oko 0.5dl preliva ostaju isto vlazne i do 4h . za preliv koristim prelive maxi baits  firme sa dodatkom arome ili bazu bez arome .jako je vazno preliv nasuti i protresti pelete u zatvorenoj kutiju dovoljno brzo jer posle toga kad bas omeksaju vise ih netreba muckati niti mesati .ovako sam dobijao vise ribe u kracem vremenskom intervalu .mesanje aroma zavisi od peleta i njihove arome ili ti sastava
profesor

Van mreže laki

• Administrator
« Odgovor #9 poslato: Mart 06, 2016, 23:17:06 posle podne »
Tako je, zavisi i od proizvodjača, npr. Maroš peletima halibut, treba oko 2 sata da postanu iole upotrebljivi.

Van mreže vlada.gajić

• Punjač hranilice
  • **
  • Feeder-forever.
« Odgovor #10 poslato: Mart 19, 2017, 12:22:02 posle podne »
U principu to ti je to,kao i što su kolege napisale,ali ogromnu ulogu igra proizvođač.Ako koristiš ove standardne ribnjačke pelete(mada svi peleti su dobri na neki način).Ja njih odvojim u posudu količinu koliko mi treba npr.za taj dan(ovo se odnosi isključivo na ribnjački pelet onaj u džakovima)pošto oni imaju nekakav svoj miris( siguran sam jer preovladava miris ribljeg brašna)ali postoji i caka pogotovo kod pastrmskih peleta oni neće da tonu ja sam ih mleo i bolji su od bilo koje primame,a za ove šaranske napisao sam već isto kao i većina ovde što radi,znači potopim ga u vodu 20-30 sekundi,pustim ga malo da upije vodu,ocedim ga i to je to.Pošto nosim fajtalicu korigujem ga i štelujem kako meni odgovara i to je to.Mada ja kalup skoro nikada i ne koristim stisnem rukom i ode tamo gde treba.Pozdrav i bistro na vodi.
Strpljenje je umetnost nadanja.