Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Did you miss your activation email?

Autor Tema: Krupatica preuzima primat deverici  (Pročitano 3872 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ady

• Administrator
  • Ko drugom jamu kopa, trećom garant potpisuje!
Krupatica preuzima primat deverici
« poslato: Februar 18, 2012, 02:44:54 pre podne »
Da li ste i vi primetili da kao što je pre 30-ak godina babuška izgurala i urnisala populaciju zlatnog karaša, vremenom krupatica zauzima mesto deverici? Na nekim tipičnim mestima, gde su nekada mogle da se uhvate brojne i krupne deverike njih više nema, ali da u ogromnoj količini preovladava krupatica. Bilo to na Savi, bilo na Tamišu bilo na Tisi.
Konkretno, ove godine od nekih 50-ak izlazaka na Savu, na mesto koje je do pre 2 godine davalo krupnu deveriku i protfiša, nisam imao više od 2-3 prave deverike. Sve ostalo su bile krupatice (pretežno) i tzv. slinara (najlonka, kesega).
Na Tamišu, od nekih 30-ak i više pecanja, msm 1 ili nijedna deverika, samo krupatica i kesega.
Na Tisi, od 10-ak izlazaka na prste jedne ruke se mogu izbrojati deverike, iako ih je u odnosu na ostale vode bilo i ponajviše, ali opet je dominantna bila krupatica.
Da li je prekomerni izlov (pre svega tzv. profesionalaca ali i "sportskih" ribolovaca, razlog tome, da li je razlog lanjski ekstremno nizak vodostaj tokom većeg dela godine, da li je otopljavanje razlog, ne znam, ali me interesuju vaša iskustva sa deverikom prošle i prethodnih godina.
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen!

Van mreže Baki

• Hero Member
  • Fishing is philosophy, not butchering...
Odg: Krupatica preuzima primat deverici
« Odgovor #1 poslato: Februar 18, 2012, 11:21:44 pre podne »
I ja sam isto primetio.

Van mreže Milutin Markovic

• Početnik
  • *
« Odgovor #2 poslato: Mart 01, 2012, 17:24:11 posle podne »
Budimo srećni da i to imamo, da manići i ostale strane vrste još nisu sve uništile.
« Poslednja izmena: Januar 13, 2014, 18:04:38 posle podne ivan »
Mlad al iskusan

Van mreže Ady

• Administrator
« Odgovor #3 poslato: Mart 01, 2012, 22:10:12 posle podne »
 eek
Nenene sinko! NE MANIĆ! Manić je autohtona sorta. Slatkovodni bakalar. Zimska riba. Dosta retka!
Ti si mislio na CVERGLANA (terpan, patuljasti somić, ...) E to je zlo!!!

Van mreže Milutin Markovic

• Početnik
  • *
« Odgovor #4 poslato: Mart 02, 2012, 13:34:03 posle podne »
Moja greška, znam šta je manić, pecao se lepo na dunavu prošle godine.
« Poslednja izmena: Januar 13, 2014, 18:05:11 posle podne ivan »
Mlad al iskusan

Van mreže dragan2006

• Hero Member
« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2015, 10:26:03 pre podne »
Definitivno krupatica postaje sve brojnija, lepe sam pecao na Tamišu, komadi po 400-500gr.Zanima me koliko može da naraste, kolike su najveće koje ste hvatali?

Van mreže Imre

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: Februar 10, 2015, 11:21:05 pre podne »
Oko 1 kg, jako retki su preko toga.

Van mreže Ady

• Administrator
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2015, 18:58:18 posle podne »
Bome, hvatao sam ih baaaš u velikim količinama na Savi, i na bolo i na fider (msm da negde na forumu ima i fotka gde smo Profa i ja za cca 2,5 - 3 sata napecali više od pune Jupolke) ali komadi od preko cca pola kile se mogu nabrojati na prste jedne ruke. Moguće da je brojnost bila prepreka da narastu veće.
Znam da su jata sitnijih jedinki po pravilu uvek brojnija nego jata sa krupnijim komadima kao i da su najkrupniji komadi često "solo igrači", ali i te od pola kile kad dođu, dođe jedna-dve-tri i to je to.
Meni je simptomatično bilo i to da su i krupatica i deverika dolazile uvek na istoj poziciji, na istoj dubini i daljini i na iste mamce, ali u različito doba dana. Krupatice su dolazile sa prvim sumrakom, pa bi se povlačile i posle određene pauze dolazila je deverika. Nakon njenog cuga, nešto kasnije uveče, opet bi nastajala pauza i posle toga je ponovo dolazila krupatica, ali znaaatno sitnija (mahom dlanare) i bitno ređe nego u svom prvom cugu.

Van mreže dragan2006

• Hero Member
« Odgovor #8 poslato: Februar 10, 2015, 21:36:41 posle podne »
Pa te Savske, veličine šake, su mi veoma dobro poznate.Na Tamišu sam dobijao znatno krupnije ali ti primerci su mi se javljali isključivo na viru, na nekih 8-9 metara dubine.Tu sam imao i neka spadanja veoma lepih primeraka jer se jednostavno podvuku negde pod onu kosinu pred nogama i ćao :bye.Omiljen mamac na tom mestu joj je mix koji čine pola tanke đubretare i beli crvić.
Deveriku na viru nisam nikad dobio. thumbdown

Van mreže Zikoni

• Početnik
  • *
« Odgovor #9 poslato: Februar 12, 2015, 12:22:03 posle podne »
Pozdrav svima... :hi

Na Modrackom jezeru u Tuzli, do prije 10 ak, 15 godina je bilo krupne deverike u ogromnim kolicinama, poznata kod nas pod nazivom Lopatarka ili Zuja :)
Za noc, na korice hljeba se moglo uhvatiti i po 50 komada, ko stigne... a nije bila rijetkost da po dvije da budu zakacene na jednom stapu teze od po 3 kg. (sistem olovo 30 ak grama na kraju najlona, pa dva predveza iznad, u razmaku od 20 cm jedan od drugog)
E sad, upravo je Krupatica najcesci ulov poslije americkog govneta terpanjca kojieg ima ko nekad Deverike u tom jezeru.
Rijetko se uhvate komadi krupatice tezi od pola kg dobar dio godina unazad. I bit ce da je ovako kako kazes Ady, da je Krupatica jednostavno uz terpanjca, Deveriku izgurala u urnisala doslvono iz ovog jezera konkretno.  :bye