Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Did you miss your activation email?

Autor Tema: Pravilno kontriranje u fider ribolovu  (Pročitano 2499 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slobodans

• Sr. Member
Pravilno kontriranje u fider ribolovu
« poslato: Oktobar 05, 2015, 13:12:08 posle podne »
Juce sam pecao pored nekog coveka koji me sve vreme ubedjivao da ne bi trebao da kontriram kada pecam fider.
Nikada nisam razmisljao o tome.
Ali bih voleo da cujem savete iskusnijih kolega o fider "kontri"

Van mreže Uroš bgd

• Sr. Member
Odg: Pravilno kontriranje u fider ribolovu
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 05, 2015, 14:43:18 posle podne »
I principu ne treba šaranska kontra, ali dovoljno je blago povlačenje bez preteranog kontriranja i riba je upecana. Sam fider sistem je dosta osetljiv, dugačak predvez omogućava ribi kretanje i lepo gutanje mamca, tako da blagom kontrom udica se ubada. Jaka kontra dosta i šteti, jer deverikama su mekana usta i često dolazi do cepanja istih, samim tim i gubimo ribu sa udice. Bar je tako moje mišljenje. ;)

Van mreže Ady

• Administrator
  • Ko drugom jamu kopa, trećom garant potpisuje!
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 05, 2015, 18:09:00 posle podne »
Za kontre u fider ribolovu možemo skoro pa da kažemo da su atavizmi, relikti nekih drugih stilova i tehnika pecanja gde su kontre iz lakta, ramena, kuka ili čak čučnja (da, i toga sam se nagledao; sa sve korakom unazad, praćenim besomučnim namotavanjem najlona i još jednom kontrom pride!) "normalna" pojava.
Retko kada je, pri pecanju fiderom, potrebno davati klasičnu kontru, pa i tada je dovoljna samo kontra iz zgloba. Te kontre su uzrokovane konkretnim uslovima na vodi, kada primera radi, imamo veliki stomak najlona kojeg treba pokupiti ili kada pecamo na veoma velikim daljinama a sa hranilicama male težine pa ne možemo dobro da zategnemo sistem. Još jedan od slučajeva je onda kada pecamo fiderom neke vrste riba koje nisu primarni cilj za koji su razvijani ovi štapovi (varaličarenje, plovkarenje, muvanje smuđa ili pecanje smuđa kao sa klasičnom dubinkom,...) U 95% slučajeva je dovoljno samo podići štapsa držača i iz zgloba ga podići uvis. Ukoliko se taj potez brzo izvede, to može da liči na kontru ali to je opet neki uslovljeni refleks koji imamo i koji će, ukoliko duže vreme pecamo isključivo na fider, polako da izađe iz navike.
Kao što Uroš reče, kontrom deverikama možemo samo da prosečemo usta što će najverovatnije dovesti do gubitka svake iole krupnije jedinke. Babuške omaju nešto tvrđa usta pa lakše mogu da "oproste" ovakav potez ali ni kod njih nije preporučljivo. Ionako pecamo sitnijim udicama koje samim gutanjem mamca završavaju negde u usnoj duplji i kontra tu zaista nije potrebna.
Kada npr. pecamo šarana na komercijalama, često puta ćemo biti u situaciji da bukvalno hvatamo štap, jer je šaran već odavno progutao udicu koja se zabola gde treba pa tu kontri opet nema mesta. To što to rade "paraboličari" je njihov način razmišljanja i ohođenja prema ribama. I da, fideraši su vrv krivi vlasnicima komercijalnih revira što im ribe u ribnjacima imaju usta kao Ćićolinina... khm... kelnerski novčanik!
Dakle RECIMO NE KONTRI!  ;)
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen!

Van mreže danilop

• Premium Member
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 05, 2015, 18:43:23 posle podne »
Ufff ... 

Zaboravio sam kada sam poslednji put udarao mušku kontru - u stvari sećam se - kada sam zadnji put muvao smuđa u panjevima, a to je bilo ihaaaaj davno.

Čak u većini šaranskih situacija (kada se peca "modernim" šaranskim i fider tehnikama na terenima bez panjeva i krša) realno ne treba kontra i Ady je u pravu kada kaže da su kontre deo folklora paraboličara - olovo i samopecajući sistemi sami odrade sve što treba - zato i može da se prilegne i zadrema jer dobar samopecajući sistem i bejtraner  odrade posao skoro svaki put!

A za fider tek ne treba kontra - lično dignem štap sa nosača i povučem ga blago bočno kako bih osetio ribu na štapu (ne volim da dižem štap u vis  pre nego što je riba spremna za meredov - izuzetak je kada pecam blizu trave i krša pa želim da riba izađe na površinu što pre).
« Poslednja izmena: Oktobar 05, 2015, 18:48:03 posle podne danilop »

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 05, 2015, 19:49:41 posle podne »
Mislim da je bitniji trenutak kad podići štap.
Novopečenim fiderašima najveći problem da prepoznaju "lažne ugrize".Tako da bi pravo pitanje bilo kad podići štap?
Dok sam se bavio modernim šaranlovom,bio sam našao podatak da je 2oz-a (56 gr) dovoljno sa samozakačenje šarana,za ribu sa mekšim ustima potrebno je daleko manje. Tako da nema mesta klasičnoj dubinkaškoj kontri.
imam zenu kao mrenu

Van mreže slobodans

• Sr. Member
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 05, 2015, 20:27:47 posle podne »
Znaci covek je bio u pravu. Ja sam sve vreme lupao muske kontre.
Nikad vise.

Hvala vam puno

Van mreže Imre

• Global Moderator
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 05, 2015, 23:13:54 posle podne »
Nemoj se jediš, ja pecam sa feederima već cca 10 godina, i još uvek znam da lupam muške kontre  ;)
Bitno je da se uživa u pecanju...

Van mreže dragan2006

• Hero Member
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 06, 2015, 12:02:23 posle podne »
 haha haha haha
Što bi Laki rekao, Imre posle kontre vadi samo kostur od deverike, vrhunski ! lol

Van mreže laki

• Global Moderator
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 07, 2015, 02:42:59 pre podne »
Pa šta kao nije tačno :D Odemo na Tisu, sedim pored njega, nema komaraca oko nas, sve ih otera lol

Van mreže zoran022

• Sr. Member
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 08, 2015, 11:55:02 pre podne »
Ja uspevam nekako da se kontrolišem  :) u najvećem broju slučajeva, ali ako se dogodi da neki ludi špicer ili besna deverika smota štap do vode, onda, onako refleksno ili kako već, kontrom ''vadim kostur''   lol
A obično i riba uzima lagano i skoro jedva primetno, pa prosto navodi da samo podižem štap. I imam i malo promašaja i malo otkačinjanja. Tako inače radim i kada pecam na plovak.

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 08, 2015, 14:00:47 posle podne »
Ja umem ta lupam muške kontre, nikako da se odviknem, a trudim se i znam da ne treba.

Van mreže Žex

• Premium Member
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 08, 2015, 18:01:39 posle podne »
I sam to ponekad uradim odn. udarim jaku kontru . Ali kada razmislimo realno i shvatimo sistem koji smo sami montirali samo nam se kaže : najlon nam je zategnut i vrh je malo povijen prema mestu zabacivanja. Riba pomerajući vrh zateže vrh i sve je u direktnom kontaktu tako da jaka kontra nije potrebna. Jedina razlika je na stajaćoj vodi kada duži predvez padne iza hranilice na nju ili pored. Ali tada riba uzme mamac i sama se ulovi kada zategne vrh odn. sam otpor hranilice ili vrha joj da kontru .I tada jača kontra nije potrebna odn. samo podizanje štapa u stranu je dovoljno. Ništa nije strašno ako baš učestalo ne gubimo ribu a osetimo je pri samoj kontri i na štapu u prvim momentima. U principu iskustvo i što veći broj izlazaka sam učini da kontra bude korektna i efikasna. Bistro.
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2015, 18:04:11 posle podne Žex »
Feeder = feeling  !

Van mreže Ady

• Administrator
  • Ko drugom jamu kopa, trećom garant potpisuje!
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 08, 2015, 18:40:14 posle podne »
Da se ne lažemo - ko ne lupa kontre, makar ponekad?
Prvi ja, kad duže vreme, posle više zabačaja nemam udarac, pa me iznenadi jači pip i savijanje štapa, umem muški da cimnem. Kada sve ide u kontinuitetu i kada riba konstantno (manje ili više) uzima mamac i imam udarce, tada mi je skroz normalno da ne lupam kontre i fokusiran sam na svaki pokret.
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen!

Van mreže Slavic_Blood

• Premium Member
  • "If we destroy nature, we destroy ourselves!"
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 08, 2015, 19:50:28 posle podne »
Ja im lupam uglavnom kad pecam na Dunavu, na dobini oko 9-10m, još kad mi savije vrh manijački, tako i ja reagujem. ;D
Ponekad provedem po celu noć u polu mraku, 'mesto da negde ločem!
Najlon, osmeh, hranilica, udica nameštam pecaljke biće feeder ubica!