Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Did you miss your activation email?

Autor Tema: Kupovina drugog (trećeg, ... ) štapa  (Pročitano 603 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ady

• Administrator
  • Ko drugom jamu kopa, trećom garant potpisuje!
Kupovina drugog (trećeg, ... ) štapa
« poslato: Septembar 13, 2015, 22:23:11 posle podne »
Bez obzira što sam smatrao da ovaj tekst neću morati da napišem, očigledno za jednim ovakvim postoji i te kako velika potreba. Pre svega što se iz dana u dan iznova i iznova postavljaju jedna te ista pitanja i što se gro njih svodi upravo na ovo što stoji u naslovu.

Četri  godine smo već sa vama i neki su sa nama od prvog dana a neki nam se tek danas priključuju. Mnogi od vas su svoje prve fider korake napravili uz nas, uz našu pomoć, savet ili sugestiju su uplovili u fider vode, a neki su došli po preporuci nekog već registrovanog člana i upotpunili svoje znanje ili makar pročitali nešto novo. Ovaj tekst je namenjen onima koji su već „prohodali“, uveliko kupili svoj prvi fider i otpecali s njim jednu, dve ili tri sezone i osećaju se spremnim i rešeni su da pređu na „viši nivo“. Stavio sam ovo „viši nivo“ pod navodnike jer to treba shvatiti vrlo uslovno. Tu pre svega mislim na one neverne Tome koji su se nakon određenog broja pecanja fiderom uverili  da „taj tanušni špic neće pući kod zabačaja“ i da „taj najlon ne mora da služi samo za predveze“ i da „tom udicom mogu nužno samo da se pecaju kederi“. Velika većina nas (ako ne i svi) svoje prve fider korake smo napravili štapovima XH, H ili makar MH štapovima, jer smo i sami bili manje ili više neverne Tome. Mnogi od nas su počeli ovim vidom ribolova da se bave kada na tržištu i nije baš bila neka ponuda i veliki izbor fidera. Niti smo imali gde da pročitamo ili da se informišemo a kamo li da od nekoga iz prve ruke čujemo ili vidimo kako sve to u praksi funkcioniše. U takvom jednom „informativnom mraku“ nam je logično bilo da se u radnjama ili oglasima hvatamo za te „močuge“ uvereni da su oni minimum minimuma ispod kojeg ne može da se ide ukoliko želimo da pecamo ribe od barem pola kile ili više. Praksa je pokazala, a to vidimo iz skoro svakodnevno postavljenih pitanja na forumu, da i dan danas, skoro svi oni koji tek sada ulaze u čarobnu oblast zvanu fiderisanje i dalje za svoj prvi štap traže ili žele neki Heavy štap. Sasvim mi je jasno da je potpuno bespredmetno ljudima koji sad prelaze sa klasične dubinke ili varaličarenja ili „modernog šaranolova“ u fideraše objašnjavati i preporučivati da za prvi štap uzmu neki MH ili čak Medium štap. Dok se lično ne uvere šta se fiderom može a šta ne i kako se sa fiderom rukuje, možda je tako i najbolje da ostane.Ali sada to ovde nije tema. Tema ove priče je vezana za sve one koji su već naučili da se hranilica od 40g puna hrane ne može zabaciti trzajem identičnim onom kojim zabacujemo leptirastu varalicu od 5 ili 10g. Oni koji znaju da se šarandžijsko olovo od 120g na „pritki“ od 3,5lb drugačije zabacuje od 30g hranilice na light štapu. Takvi ljudi su do sada sa svojim prvim fiderom obišli više različitih tipova voda, isprobali oba ili sva tri vrha koja su išla uz štap, uz malo sreće su im oba (ili sva tri) još uvek čitava i do danas su shvatili ili videli kod kolege ili drugara, uz malo sreće se i poslužili i otpecali koji put sa nekim MH ili Medium ili čak Light štapom i duboko sam ubeđen da su tek tada bukvalno „progledali“. Posebno kada sednu npr. na obalu nekog „bagera“, jezerceta, mirnije reke, zabace svojim H ili XH štapom hranilicu od 30g i posle sat vremena intenzivnog pecanja osetili blagi bol ili umor u zglobu, podlaktici, nadlaktici ili ramenu. Dotle je kolega ili drug pored njih neumorno i bez pauze, hirurškom preciznošću zabacivao u tačku (i to uvek istu tačku  ;D ) i lovio skoro duplo više ribe. To su trenuci koje je teško ispisati i opisati. To je trenutak „progledavanja“ kad se shvati da se sve može utanjivati, ufinjivati, minimizirati i olakšavati.

Sledeća stvar je traženje saveta „koji MH ili M štap da kupim za XY vodu?“ i postavljanje svoje stare i prezrene „toljage“ na oglase. E, tu je već odgovor mnooogo teže dati nego na pitanje vezano za prvi štap. I sam sam stanovišta da uvek radije apsolutnim početnicima preporučim Heavy štap, makar dok se ne upoznaju sa mogućnostima i ograničenjima fidera. Takođe uvek savetujem da prvi štap bude iz nižeg cenovnog ranga a da budući fideraš počne već od sutra da odvaja u štek novac za kupovinu onog drugog štapa. Jer taj drugi štap će skoro po pravilu biti i mnogo lakši ali i podosta skuplji. Jer naći lep i lagan štap, suptilne akcije, sa određenim višim estetskim parametrima već ne spada u nižu cenovnu kategoriju. Paleta ovakvih štapova je danas mnogo šira i bogatija nego pre nekoliko godina ali su im i cene vrlo šarolike. Već za 40-ak Evra se može naći relativno pristojan MH ili M štap koji može da vas oduševi nekom svojom karakteristikom ali ih ima i za skoro pa 200€. Kod izbora ovog štapa već mnogo manje treba da se oslonite na savete i sugestije drugih, tim pre što već imate određeno iskustvo i afinitete spram toga kakav štap ste zamislili da vam treba, kao i spram toga gde najčešće i koje vrste riba najčešće kanite da lovite s njim. Od kratkih i ultra lakih pikera, preko srednje dugih pikera ili light fidera mekše ili tvrđe akcije pa sve do mekših dugačkih fidera namenjenih ciljanom lovu mekoustih deverika ili pak nešto oštrijih štapova koji odolevaju i jačem vodenom toku a opet ne bacaju 150 ili 180g. Kod kupovine ovakvih štapova, na žalost, moramo mnogo više da otvorimo oči, tim pre što spadaju u nešto višu cenovnu grupu i što je za kupovinu takve alatke duže vremena „odvajano od usta“ da bi se kupio, pa bi greška mogla da bude malo gorča pilula nego kada se zeznemo pri kupovini H motke za 3000 dinara.

Štap koji u svakom trenutku mogu da preporučim svima, koji može da peca na najvećem broju naših voda, za kojeg još nisam čuo da je neko rekao da ne valja je nadaleko i naširoko hvaljeni Maverov Abyss. Premda dolazi sa samo 2 vrha, sa njim bez problema mogu da se pecaju skoro sve naše ribe, počev od kederčića pa do šarana na komercijalama. Lično sam izvadio šarana od 8 kg na jednom komercijalnom reviru sa osnovnim najlonom 018 i predvezom od 014! Abis je, što se toga tiče – ČUDO! A ono što je najbolje od svega – relativno je jeftin.

Sledeći štap koji u svako doba dana i noći mogu svima da preporučim je Energotimov Competition fider. Izuzetno lagan blank, prelep dizajn (iako je stvar ukusa u pitanju, još ne čuh da je iko rekao da je ružan!), fantastično precizan štap, sa svoja tri vrha pokriva skoro pa sve situacije: od malih stajaćica pa sve do Tise, Save ili Dunava. Kažu da zbog nešto oštrije akcije u odnosu na Abisa nije baš najpogodniji za pecanje deverike zbog njenih mekih usta, ali ja nisam sa time imao problema. Mislim da sve one koje su mi spale, spale bi mi i sa Abisa!

Sledeća fantastična alatka opet dolazi iz Mavera i zove se Powerlite. Samo ime mu kazuje o kakvom se štapu radi. Izuzetno jakom a ultra lakom. Dvodelac od 3,3m je jedan od najskladnijih štapova koje sam do sada imao prilike da držim u ruci, a bome sam ih prodrmusao podosta. Pecanje ovim štapom je „first next to poetry“. Ali bukvalno – poezija. Hranilice od 20 ili 30g se na neku daljinu do 30m plasiraju skoro jednako precizno kao kada štekaroši hrane kupicom. A tek osećaj babuške od kilo na ovom štapu...

Štap koji je po karakteristikama najsličniji Abisu je Šimano Alivio. Sjajan štapić! Od kada ga imam, Abis mi kupi prašinu i čeka svojih 5 minuta. Izuzetno precizan štap, elastičan, mekan a jak. Sve ono što je potrebno za krupne deverike i babuške. Čak i kad je voda hladna, jer ima jako osetljive fiber vrhove za te okolnosti.
Jako sličan Abisu i Aliviju je i Energotimov Emerald. Izuzetno elegantan štap, tankog rukohvata mada nešto veće sopstvene težine. Dva vrha od fiberglasa detektujui kad „keder prdne“ pored udice a elastičan i mekan blank garantuje da se meka usta bele ribe neće proseći do meredova.

Sličan pobrojanim štapovima je i Ron Thompsonov C14. Štap univerzalne namene, od sitne bele pa do sitnijih šarana sa komercijala. Sa njime sam pecao čak i po visokoj Savi i zabacivao hranilice od 50g bez ikakvih problema. Izuzetno dobro odrađen rukohvat i fenomenalno ležanje u ruci!

Još jedan izuzetan štap dolazi iz Maverove palete, a to je Genesis Black Ice. Od pobrojanih štapova on je deklarisan kao najjači i ima najveću težinu bacanja ali svako ko ga uzme u ruku biće oduševljen tankim blankom, izuzetno lepom izradom i lakoćom. Štap je namenjen pecanju krupnije bele ribe i osrednjim šaranima kao i pecanju na jačim vodenim tokovima ili stajaćicama gde je potreban dalek zabačaj.

Da ne bude da pišem isključivo o Medium ili Light štapovima i da sam zanemario šaransko pecanje ili pecanje na jakim vodama. Isprobah dosta štapova na brojnim komercijalama u borbama sa mnogim šaranima ali dva su mi se do sada izdvojila po fantastičnoj snazi i sposobnosti da za relativno kratko vreme zamore i najborbenije „ćore“. To su pre svih Dome Gaborov Pellet Feeder koji zahvaljujući velikim provodnicima omogućava i dalje zabačaje i korišćenje debljih najlona. Duž celog blanka se vide upredene trake (mislim od kevlara) koji štapu daju izuzetnu žilavost i krutoću ali ga ipak ne čine „močugom“. Sa njim ni borba sa 10+ kg šaranom nije nikakav problem.

Sledeći teškaš izuzetnih karakteristika, jedan od prvih fidera koje sam nabavio a  prvi „ozbiljan fider“ koji i dan danas čini neizostavni deo mog arsenala i od kojeg se msm nikad neću rastati je stari Daiwin Aqualite. Kažem „stari“ jer se od nedavno u prodaji pojavio novi, redizajnirani model koji sa starim osim imena nema ama baš ni jednu zajedničku tačku. U odnosu na DG Pellet Feeder, Aqualite je nešto mekši (što bi se reklo „glindžaviji“) ali daleko od toga da je glindžav. Dolazi sa 3 vrha sa kojima se može pecati bukvalno sve i na svakoj vodi. Od kederčića na malim stajaćicama, preko deverika i babuški na jačim tokovima do vrlo krupnih šarana na komercijalama. Mnogim kolegama ne leži njegov rukohvat i prilično čudan halter, ali kada se jednom čovek navikne, to bude ljubav „do groba“.

Neki će mi sada verovatno prebaciti da sam izostavio ovaj ili onaj konkretan model ili da nisam trebao da uvrstim neki od pomenutih. Ove predloge shvatite vrlo uslovno, kao smernicu ka tome koji tip štapa da izaberete. Jer sam, osim u slučaju Abis-Emerald-C14, pisao o štapovima prilično različitih karakteristika i namene. Većina njih je približno sličnog cenovnog ranga i kreću se od nekih 40-ak do 80-ak Evra, a polovni se mogu naći i jeftinije. Ovo sve pobrojano su štapovi koje retko kada preporučujem početnicima jer su ovo pre svega štapovi koji služe onima koji znaju šta i gde hoće. Ovo nisu štapovi iz „high end“ klase ali ako ste do sada shvatili da „boj ne bije svijetlo oružje...“ bilo koji od pobrojanih štapova će vam savršeno odraditi postavljeni mu zadatak. Naravno, uz ogradu, da se adekvatno primene. Bilo koji od pobrojanih štapova je više nego odlična alatka i ukoliko znate gde ćete ga i za šta koristiti, kupovina nekog od njih će biti pun pogodak.
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen!