Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Did you miss your activation email?

Autor Tema: Čitanje vode  (Pročitano 2219 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

• Administrator
Čitanje vode
« poslato: April 27, 2015, 15:14:37 posle podne »
2 i 3 razlog su ti najbitniji... Pogotovo što je pantera prilično "mekan" štap, i malo jači tok ga savije u kiflu. Sa tanjim najlonom je manji otpor vode.

Van mreže sale_feeder

• Početnik
  • *
Odg: Čitanje vode
« Odgovor #1 poslato: April 30, 2015, 00:22:29 pre podne »
najvise pecam na barama i jezeru..
pa mi tok ne predstavja probem..

ali problem je to sto sam neki dan otisao na pecanje i zabacen feeder i nema udaraca uopste (hranio 10 hranilica na pocetku pecanja , kasnije na svakih 5 min vadio i ponovo zab. sve u krugo od 2m... posto mi je preciznost losija za sada.. :)  )
i uzmem ja jednu kuglu i bacim na 4 - 5 metara od obale oko neke trske reko za plovak do cekam feeder.. i posle par bodorki dodje mi PODMORNICA na svickalo od 5 metara na najlon 0.18 i predvez 0.16 ...
znaci samo sam drzao sta i molio boga da krene u moju obalu ali nista od toga tromo je isao prvo levo , u trsku  pa onda polako na drugu obalu i tu je iskidao predvez...

a ja zabacivao feeder na 30 m ...   kad tad nisam umro od depresije !! :)

Van mreže Ady

• Administrator
  • Ko drugom jamu kopa, trećom garant potpisuje!
« Odgovor #2 poslato: April 30, 2015, 11:26:39 pre podne »
E jbg., to već nije do fidera nego do snimanja situacije na vodi i pravilnog odabira pecane zone. To ti niko ne može objasniti, te se stvari uče isključivo godinama provedenim na vodi. Tzv. "čitanje vode".
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen!

Van mreže sale_feeder

• Početnik
  • *
« Odgovor #3 poslato: Maj 01, 2015, 01:22:41 pre podne »
A jbg., ja sam 2 god.  učio (nisam jos skroz naucio) "varaličarsko čitanje vode i dna". Tekuća voda je u pitanju.
Kako bre da učim sad to čitanje vode na feeder nacin + je ta voda bez toka?   nervoza nervoza blind

Jel koristite maker plovak i vece olovo ili kako vec?

Aj' ako pravimo off topic brišite ovo sve...
« Poslednja izmena: Maj 02, 2015, 20:49:13 posle podne Ady »

Van mreže bojanljube

• Full Member
« Odgovor #4 poslato: Maj 01, 2015, 10:58:30 pre podne »
Sale prvo dobrodosao i od mene. Mislim da u ovom slucaju Ady nije mislio na "citanje vode" sa olovom. Postoji subjektivan osecaj koji se stice  vremenom. Osecaj gde bi riba trebala da se nalazi u odredjenom periodu godine na odredjenoj vodi.

Van mreže Ady

• Administrator
« Odgovor #5 poslato: Maj 02, 2015, 20:52:40 posle podne »
Upravo na to sam mislio pod "čitanje vode".
I da, off topic je!
« Poslednja izmena: Maj 02, 2015, 21:00:33 posle podne Ady »

Van mreže Ady

• Administrator
« Odgovor #6 poslato: Maj 02, 2015, 21:36:50 posle podne »
Da ne bi bilo off topic odlučih da otvorim ovu temu koja verovatno mnoge naše drugare interesuje, a iz priloženog možemo da vidimo da mnogineki nisu ni načisto na šta se termin "čitanje vode" konkretno odnosi.
Sale_feeder je delimično u pravu kada pominje "čitanje dna" ali i sa "marker plovkom", jer to jesu, na neki način elementi vezani za čitanje vode. Konkretno, ti pojmovi su vezani većinom za sondiranje dna (o tome već ima tema) i obeležavanju izabrane lokacije gde će se obaviti inicijalno hranjenje. To jesu sastavni delovi čitanje vode ali samo sondiranje dna bi trebalo da predstavlja poslednju fazu "čitanja vode", odnosno izbor najuže zone gde ćemo pecati od jednog šireg potesa gde smo "očitali" da bi trebalo da predstavlja pojas gde u određeno doba godine možemo da očekujemo određenu ciljanu vrstu ribe.

Na šta konkretno mislim?
Na primer: doba godine je sredina-kraj aprila. Noćne temperature su se ustalile u plusu, ne padaju ispod 5-6-7°C, dnevne su tu od 15 do 20°C. Vodena vegetacija je počela svoj vegetativni deo sezone (bujanje bio mase), u plićim delovima vode (na primer nekog jezera) su vodeni insekti počeli da se bude iz svojih čaura i da izlaze ka površini spremajući se da polete jer je vodau priobalju počela da se primetnije zagreva i usled većeg broja sunčanih sati alge i plankton počinju da se razmnožavaju. To se vrlo lako da uočiti po većoj površinskoj aktivnosti sitne ribe ali i po tome da u priobalni pojas počinju da pristižu sorte riba koje se spremaju za mrest i koje će u tom periodu poželeti da maksimalno prikupe energiju hraneći swe proteinskim "bombama" - sveže izleženim insektima, larvama... Dakle, to je tada zona gde bi trebali da potražimo babušku, bodorku, šarana (ukoliko nije u lovostaju data vrsta).

Drugi primer: tekuća voda, leto, visoke dnevne temperature, relativno nizak vodostaj, priroda u vrhuncu svojeg godišnjeg ciklusa. Mrest svih vrsta završen. Riba se trenutno vodi sa druga dva instinkta: najesti se i opstati-preživeti. U tom svetlu pozicioniramo se na obali tražeći takvo mesto gde ćemo u većem delu dana biti u hladovini a da možemo da pecamo na delu reke sa ujednačenim tokom vode, gde je voda ponajdublja, gde je na dnu jedan tvrđi plato (ili gde voda na ivici nekog vira pravi kontra tok) što znači da ima i dovoljno kiseonika koji je leti možda i presudan faktor na visok intenzitet hranjenja riba (gde je malo kiseonika ribe se jedva i kreću i jedva i hrane). Da to mesto po mogućnosti bude veći deo dana u hladu i još je i ponajbolje ako se krošnja nadvija nad vodu a u vodi ima neka prepreka gde ribe mogu da se sklone-sakriju od predatora.

Vrativši se na Saletovu dilemu sa početka priče - šaran mu došao u plićaku a on hranio podaleko: uopšte nije redak slučaj niti je iznenađujuće! taviše! Ako je u toj zoni voda toplija od ostatka vodene površine, ukoliko je vreme mresta (normalno je da će da se mresti na sebi odgovarajućem delu a ne daleko i duboko, u hladnoj vodi), ukoliko tu može da nađe dovoljno hrane a zna da će tu ikra biti zaštićenija nego negde drugde, sasvim je logično da se većina polno zrelih šarana u to vreme kreće u toj zoni pa je i za očekivati da će tu da udare na naš mamac a ne negde drugde.

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
« Odgovor #7 poslato: Maj 03, 2015, 10:58:35 pre podne »
Hehehe, sad me Adi podseti da sam nekad pisao ribolovački dnevnik.
Najbolji način učenja čitanja vode je ribolovački dnevnik.
Koliko ta sveska nauči da primećuješ stvari oko sebe na vodi i oko vode.
imam zenu kao mrenu

Van mreže sale_feeder

• Početnik
  • *
« Odgovor #8 poslato: Maj 04, 2015, 22:43:55 posle podne »
ADY   svaka čast na tekstu !  thumbup   :ten bravo

Sad je to meni sve jasnije.

Iskreno, nije meni šaran ciljana riba, već babuška i deverika...
Šaran mi je nekako siledžija ...  :)
Ali ako dodje biće lepo, jer ipak najviše pecam zbog tog adrenalina ...
A na feeder štapu je svaka riba preko 200g borac i oseti se svaki beg. Samo da mi ne slomi štapče. :)

Ali da ne pravimo off opet.

Ajde da pitam, kako izabrati bolje mesto čitanjem vode na nekoj akumulaciji (letnje doba), jer kud god da pogledam, sve deluje isto. Tad moram "sondirati dno " ili ima opet neka caka vas starih feederaša? :)

@babuskar    ribolovački dnevnik je od neke pomoći kad ribolovac koji ga piše ima minimum 100 izlazaka na vodu godišnje i pod uslovom da to budu uvek ista mesta.
Barem je to neko moje skromno mišljenje.
« Poslednja izmena: Maj 05, 2015, 22:12:52 posle podne Ady »

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
« Odgovor #9 poslato: Maj 05, 2015, 15:37:42 posle podne »
Sale što se tiče dnevnika sve zavisi šta primećuješ oko sebe i šta zapisuješ.
U početku je šturo,ograničeno na vremenske uslove,izgled mesta i aktivnost ribe.
Kasnije počinješ da primećuješ detalje,da bi dostigao neki  "level ekspert" treba mnogo izlazaka na različite vode.
Neko može imati i milijardu izlazaka na vodu,ako ne primećuje šta se dešava na vodi i oko vode, džaba mu.
Sondiranjem možeš pronaći sastav dna,rupu,plato,prepreku,kosinu,a šta kad je dno skroz ravno?
Na primer kanal,stajaća voda,dubina identična kilometrima,dno ravno kao pegla.
Tri ribolvca jedan do drugog,pecaju isti mamac,isti sistem,istu primamu,onaj skroz desno vadi kao na traci,a onaj skroz levo jedva po koju.Taj desno je pročitao vodu,video da je deblji hlad nad vodom sa te strane,znao da se po jakom suncu riba bolje javlja u hladovini.
Dali je zbog temperature vode,dali beži od direktnog sunca,dali je manje vidljiva predatoru u hladovini, nikad mi neće biti jasno. A kako se hlad pomera, tako se i ribolovcu skroz levo pojačava aktivnost ribe.
Moje skromno mišljenje je da je ovo primenljivo na većini voda.Banalan primer,ali tako je!
Ovo što je Adi napisao ne da treba znati primeniti,nego treba znati primetiti!
A što se tiče broja izlazaka na vodu,najbolje je 366 godišnje al' se nemože postći ;)
imam zenu kao mrenu

Van mreže Ady

• Administrator
« Odgovor #10 poslato: Maj 05, 2015, 22:25:51 posle podne »
Kod pisanja dnevnika je najbitniji kontinuitet i doslednost. Manje je bitan broj izlazaka. Naravno, veći broj unosa pokriva veći broj situacija. Moje neko iskstvo je da je najbolje praviti foldere po terenima a kao parametre unositi neke osnovne ali vrlo bitne stvari: temperaturu vazduha, uslove (vetar, kiša, oblačno, sunce, ...), temperaturu vode,vodostaj pa onda eventualni ulov, vrsta hrane i mamac. Na osnovu pregleda od na primer 3 godine unazad u identično doba godine, može da se makar okvirno pretpostavi šta i kako se pripremiti i šta se može očekivati.

A glede konkretne situacije na dotičnoj akumulaciji: jedna od najbitnijih fora je ako imamo sveže informacije od kolega sa vode. Ono, tipa šta se javljalo, gde se javljalo (daljina ili samo mesto) i na koje mamce i hranu. Vrv nikad nećemo dobiti potpunu informaciju (niti po pitanju iskrenosti niti po pitanju tačnosti) ali može da nam da neke okvirne smernice.
Ako pak ni toga nema, onda ja pribegavam sledećoj stvari: krećem sa pecanjem na dva štapa, sa sličnom ili identičnom hranom ali različitim mamcima. Na dve razlilite daljine. Pa gde najpre počne da se javlja riba i koje vrste, počnem da se prilagođavam. A sam izbor tih daljina na kojima ću da počnem, kao i mesta, biram na osnovu nekih parametara: da li postoji neki prelaz iz plitkog u dubinu, da li ima neka prepreka u vodi, da li ima neki pojas trave, potonulo drvo, hladovina... Ako bašbaš ničeg nema, onda biram daljinu na koju ću uvek moći sa sigurnošću da zabacim čak i u slučaju da se digne neki vetar ili se promene uslovi na vodi a samu hranu i mamce prilagođavam takvim uslovima (npr. pojačam aromu u hrani i dodajem više zemlje zbog oblaka, menjam boju hrane...)
Leti biram dublja mesta, sa hladovinom, većim protokom vode ili mesto gde znam da postoji neki podvodni izvor sveže vode.
Naproleće biram pojaseve pliće vode koja se brže zagreva, gde vidim da se insekti roje iznad vode, bliže trsci ili priobalnoj travi...