Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Did you miss your activation email?

Autor Tema: Zanimljivosti  (Pročitano 4172 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ady

• Administrator
  • Ko drugom jamu kopa, trećom garant potpisuje!
Odg: Zanimljivosti
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 09, 2014, 11:20:51 pre podne »
Ajd' da ne preterujemo u izjavama da je "uživanje prošetati" jer to još uvek prilično grdno izgleda ali da je mnooogo bolje u odnosu na ono groblje - bolje je.
Na žalost, kao i mnogo puta do sada, promene su u suštini "fasadnog tipa" odnosno oni koji su ovo radili su se rukovodili onim principom da je "zlato sve što sija" - konkretno: jesu uklonjeni 50+ godina stari zarđali krševi, ali takvih ispod površine (čitaj: na dnu) ima isto onoliko koliko i ovih koji su se videli. Pouzdano znam barem za 3 (jedan mali tegljač ili remorker i dva šlepa-barže) u neposrednoj blizini lokacije sa gornje slike koji su potonuli i vide se samo po nižem vodostaju. Takođe, sama obala je do skora služila kao deponija šuta i koječega, tako da ima i tu još dosta toga da se poradi. Stvari idu na bolje, ali daleko da je gotovo!
Posebno me raduje što je većim delom raskrčen fotografijama neobuhvaćen potes neposredno nizvodno od Gazele, kod tzv. "tenkovskog" ili "kod betonjerke" - nekada možda i ponajboljeg potesa za vožnju plovka koji je poslednjih 5 ili 6 godina bio bukvlano pregrađen sa 2 marine i još 2 u pokušaju, brdom neke konstrukcije, pontona i ko zna koječega. Ostao je još nasukan betonski trgovački brod iz vremena pre WW2 koji bi zaista bilo greota baciti na đubrište vremena jer za nejga postoji nekoliko veoma interesantnih priča i sigurno je da taj brod zaslužuje svoje mesto u Muzeju Rečnog Brodarstva (ako tako nešto postoji kod nas).
Kakvo god da imam mišljenje o toj famoznoj ideji "Beograd na vodi" i o njenim idejnim tvorcima, razlog/povod mi je manje bitan u odnosu na zadovoljstvo što obala polako ponovo počinje da liči na onu iz osamdesetih godina kada se u ovom gradu (i šire) znalo šta je red i kada se za lopovluk, marifetluke, ilegalnu gradnji itd. i odgovaralo a ne samo "medijski osuđivalo" ili sl.
Još kad bi se neko dosetio da ono leglo droge, kiča i inih zala zvano "splavovi" sa novobeogradske strane takođe valja ukloniti... pa makar zbog "Venecije na vodi"...
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen!

Van mreže Чика Брка

• Početnik
  • *
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 09, 2014, 12:36:38 posle podne »
Пресипање из шупљег у празно.Изместиће их на другу мање атрактивну локацију и опет направити депонију старог гвожђа.Што не дају олупине Циганима, па да видиш кеко би нестало старо гвожђе из река.

Van mreže NEBO

• Punjač hranilice
  • **
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 10, 2014, 14:26:45 posle podne »
Ady je sve lepo napisao. Imao sam posetu od nekoliko dana, prijatelja iz Nemačke ove godine. I tako jedan dan odlučim i da ih prošetam Savskim kejom, Novobeogradska strana. Šetali ljudi, gledali i nisu mogli čudom da se načude svim onim skalamerijama na vodi. Iz pristojnosti nisu ništa komentarisali, sem vremena. I tako, uveče smo malo pričali i rekoše mi ljudi, imate predivne reke, položaj grada, itd itd... ali bi ipak trebali malo da sredite ove, hm .. brodove...tj kako ih vi zovete splavove. Ovo su rekli, a šta su mislili mogu samo da pretpostavim. Pokušao sam nekako da zamislim ovaj naš grad sa svim ovim čudom od vode negde u Bavarskoj. Šta mislite, kako bi izgledao. Daleko od toga da nešto mirišem Nemce, ali za neke stvari im skidam kapu. U jednom momentu sam pomislio da će me naterati da idemo po keju da skupljamo đubre  lol

I evo, to ovako izgleda otprilike kod nas

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 10, 2014, 15:29:49 posle podne »
Za ovakve stvari bi u uređenoj zemlji neko robijao. Ko zna šta je tu bilo unutra - praškova, ulja, goriva... Sve je završilo i reci.
Na stranu to što nije odmah pristupio sanaciji. Ali to je ono - kupio kućicu u lošem stanju za 2000e, mislio je da je to samo uživancija. U medjuvremenu je primetio da oko toga ima i oho-ho posla, pa je prestao da je pazi. Sada je potonula i vađenje i sređivanje koštaju više nego što je plaćena, pa nek je nosi reka...

Van mreže babuskar

• Premium Member
  • Najveće znanje je znati da nešto ne znaš
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 13, 2014, 09:44:05 pre podne »
Lepo je videti da se nešto dešava po pitanju uredjenja obala.
Medjutim uzurpacija se nastavlja,a 2016-ta koju Mali pominje veoma je daleko.
Netreba poći dalje od ušća ka hotelu jugoslavija ili ka brankovom mostu,splavovi idalje niču kao pečurke posle kiše.
Zar su ti splavovi najviše što može ovaj grad da ponudi,izgleda da ne postoji drugi sadržaj kojim bi glavni grad privukao turiste?
Taj ostatak 90-tih godina proslog veka treba uništiti,a neka druga dešavanja dovesti na obale reka.
Prava je sramota za ovaj grad da se sa novobeogradske strane gotovo nemože videti druga obala, jer objekti zaklanjaju vidik šetaču.
Pitam se kakav li je pogled onima koji sa vode gledaju grad,nedaj bože neko patetićno ksrtarenje da se organizuje,šta bi turista mogao videti osim gomile kafana na vodi?
Kulturo eve me,parkiram pored muzeja savremene umetnosti,odoh da mrčem prašak uz zvukove turbofolka!!!
imam zenu kao mrenu

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 13, 2014, 21:33:53 posle podne »
http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/nenajavljena-mihajloviceva-u-kontroli-kapetanija-i-brodova-clanak-1588263

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 31, 2014, 07:59:10 pre podne »
preuzeto sa www.alo.rs

Dok ogromne pumpe lagano isušuju veštačko jezero koje je nastalo kada se voda iz reke Kolubare u maju ulila u kop “Tamnava - Zapadno polje”, rudari koji rade na ovom, veoma komplikovanom poslu, pored brige o bezbednosti mašina, sada moraju da vode računa i o velikom broju riba koje je poplava donela sa sobom!

Početkom oktobra u reku Kolubaru prebačeno je preko 100 kilograma riblje mlađi iz vode koja je preostala nakon isušivanja kopa “Veliki Crljeni” u rudniku “Kolubara”. Još više ribe ima u poplavljenom kopu “Tamnava - Zapadno polje”, a svedoci pričaju da su u vodi videli i velike primerke šarana koji teže preko 10 kilograma. Pored jezera su viđene čak i vidre.

Rukovodilac Sektora za zaštitu i unapređenje životne sredine rudnika “Kolubara” Slobodan Radosavljević kaže da je, pored uglja, kop “Tamnava - Zapadno polje” sada bogat i ribom.

- Svakom izlovljavanju ribe prisustvuje republički inspektor koji vodi zapisnik kada, koliko i koje ribe je izlovljeno. Ona se bezbedno pušta u reku Kolubaru. Privatni ribari su do sada iz površinskog kopa “Veliki Crljeni” izolovali preko 300 kilograma ribe i prebacili je u reku - kaže Radosavljević.

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #22 poslato: Mart 06, 2015, 09:57:30 pre podne »
preuzeto sa www.mojaladja.com

NOVI SAD -Ova neverovatna reka je središte evropskog stvaralaštva i civilizacije hiljadama godina. Otkrijte nekoliko zanimljivosti o veličanstvenom Dunavu.

Dunav je najduža "neruska" reka u Evropi.

Najduža reka u Evropi je Volga - neverovatni vodeni prostor koji obuhvata površinu od 3 692 kilometara u zapadnoj Rusiji. Druga najduža reka je Dunav, 2.860 kilometara, i teče od Nemačke do Ukrajine.

Dunav teče od Nemačke do Crnog mora.

Neverovatna dužina i tok od istoka ka zapadu, učinili su ovu reku središtem različitih istorijskih događaja. Dunav izvire u regiji Crna šuma u Nemačkoj i uliva se u Crno more.

Na dnu Dunava nalaze se brojni moćni ratni brodovi.

Godine 1944, predvidevši da je poraz neizbežan, stotine nemačkih brodova plovilo je Dunavom kako bi izbegli da budu zarobljeni od strane Sovjetskog saveza. Danas, ratni brodovi se mogu videti sa obala Dunava u leto, kada opadne nivo vode u koritu.

Prolazi pored ili kroz deset različitih država.

Tok Dunava od izvora ka ušću prolazi kroz različite zemlje, ali i prestonice: Beč, Beograd, Budimpešta, Bratislava...

Rute popularnih biciklističkih trka nalaze se uz Dunav.

Dunav je važna znamenitost, ali i turistička atrakcija. Kako prolazi kroz glavne gradove, uz njega je napravljeno mnoštvo biciklističkih i staza za pešačenje.

Dunav je bio omiljena destinacija mnogim umetnicima.

On nije samo plovni put, već i važna kulturna znamenitost. Inspirisao je brojne mitove, romanske pesme, kompozicije i stotine modernih romana.

Milione ljudi snabdeva vodom za piće.

Ogromna količina vode u koritu Dunava čini ga najzdravijim izvorom pijaće vode u centralnoj Evropi.

Predstavlja jedan od najbitnijih plovnih puteva u Evropi.

Preko Bavarskog kanala, Dunav povezuje Atlantski okean sa Crnim morem. Zahvaljujući svojoj širini, Dunavom mogu da plove i veliki brodovi.

Dunav je prirodno stanište raznim vrstama flore i faune.

Dunav se može pohvaliti brojem od dve stotine vrsta riba koje žive u njegovoj vodi. Kroz istoriju je predstavljao i važan izvor hrane, posebno jesetre.

Dunav je atraktivna destinacija za krstarenja.

Ova reka se razvila u vredan turistički dragulj, koji posećuju ljudi iz svih zemalja.

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #23 poslato: April 24, 2015, 08:52:41 pre podne »
U Donaueschingenu se spajaju Brigach i Breg, i nastaje Dunav.

Van mreže zankiki

• Administrator
Prijave za regatu 2016
« Odgovor #24 poslato: April 20, 2016, 07:59:59 pre podne »
preuzeto sa www.vodevojvodine.rs

Заинтересовани наутичари могу да се пријаве од сутра, 20. априла, за учешће у регати „Воде Војводине“, која се одржава од 24. јуна до 3. јула ове године. У 10 дана, наши регаташи крстариће дуж 300 километара по бачким каналима и Дунаву, на релацији Нови Сад-Бачки Петровац-Оџаци-Српски Милетић-Сомбор-Бездан-Сомбор-Каравуково-Бачко Ново Село-Нови Сад.
Образац за пријаве може да се преузме на сајту ЈВП Воде Војводине www.vodevojvodine.rs, затим, лично у ЈВП Воде Војводине, Булевар М. Пупина 25, Нови Сад, или у наутичким клубовима. Попуњену и потписану пријаву потребно је послати поштом или доставити лично на писарници предузећа. За пријаву потребно је имати регистровано пловило. Више информација може се добити путем телефона 021/48-81-409 и 021/48-81-539.
ЈВП „Воде Војводине“ традиционално организује рекреативну регату поводом Међународног дана Дунава - 29. јуна, у жељи да промовише пловне потенцијале Војводине, пловидбу и наутички туризам. Овогодишњом регатом обележавамо и 160 година преводнице Бездан, изузетно значајног објекта индустријске баштине на војвођанским каналима на ком је први пут у Европи примењено подводно бетонирање.
Пловимо заједно!

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #25 poslato: April 20, 2016, 08:06:44 pre podne »
Planiram krenuti sa regatom iz Novog Sada, i ploviti do Odžaka. Biti sa njima 2 dana, onda se malo vratiti, i kanalima doći do Tise kod Bečeja. Posle Bečeja naravno stanka u Aradcu, Titelu, pa Dunavom do Karlovaca...

Van mreže zoran022

• Sr. Member
« Odgovor #26 poslato: April 20, 2016, 08:46:24 pre podne »
Ja sam isto pogledao malo taj plan regate, jer planiram tom istom putanjom da proplovim kanale. Mislim na onaj deo od Odžaka ka Somboru. Prvi deo bih išao od Bečeja pa preko Kucure. Ali bih svakako da izbegnem tu gužvu i jurnjavu u regati, nego onako laganica, solo, eventualno sa još jednom ili dve posade maksimalno, pa jedno 20-ak dana. Sasvim je moguće da mi se termin delom poklopi sa regatom u delu od Odžaka ka Somboru, ali pustiću ih da odmaknu par dana ako me sustignu :)
« Poslednja izmena: April 20, 2016, 08:50:35 pre podne zoran022 »

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #27 poslato: April 20, 2016, 10:13:31 pre podne »
Ni ja nisam željan te gužve, ali na dan-dva možda bude i zanimljivo... A posle se odvojim.

Van mreže zoran022

• Sr. Member
« Odgovor #28 poslato: April 20, 2016, 10:29:06 pre podne »
Proveri malo za ta odvajanja iz regate, oni to baš i ne vole nešto. Navodno, ako se neko prijavi pa ode posle dan dva, zauzima mesto nekome ko bi išao celu rutu. Neki sa brodskim motorima su imali i manjih problema sa organizatorima kada su se odvajali zbog travuljine koja im je blokirala pogon. Pisano je o tome na nekim forumima.

Van mreže zankiki

• Administrator
« Odgovor #29 poslato: April 20, 2016, 11:53:00 pre podne »
Pa ne može mi niko zabraniti do plovim kuda i oni i da parkiram takođe... Ali raspitaću se svakako.
Ja ću ploviti od 24/06 - 03/07 rutu kanalima do Bečeja, pa Tisom i Dunavom za Novi Sad. Možda se i sretnemo.